Arhiva pentru septembrie, 2008

Descifrarea declarației preşedintelui Voronin privind cazul fraților Mocanu
Publicat la 28 septembrie 2008; 1,366 afişări; 1 comentariu; tag-uri: ,

                        

                         

 

 Voronin: „Eu eram în conşediu, în august, în Croaţia, cînd am fost informat că s-o întîmplat acest caz la discotecă. N-am avut ocazia să fiu la discotecă împreună cu ei. Eu vreu sî vă spun altşeva. Aicea nu trebui di căutat. Dacă tu ai scăpat copiii din albie, aşestea-s problemili tali, ca părinti. Da nu căuta tu… în alti părţi cî iaca şi s-o întîmplat. E măsurili respective. Eu vreu… să vă… vorbesc dumneavoastră altşeva. Uitaţi-vă. Feşiorii preşedintelui Lucinschi se ocupă cu şeia şi trebu, se ocupă în mod normal, se ocupă în mod civilizat, sînt bărbaţi educaţi. Cu cine au ei probleme? Cu nimeni… Fiica şi feşiorul lui Snegur. Fiica a fost înaintată ambasador nu de altcineva decît de preşedintele Voronin. E un om… e o persoană foarte bine pregătită, foarte bine educată, competentă, cu şine are e probleme? „

Sergiu Mocanu la Cabinetul din umbră
Publicat la 25 septembrie 2008; 1,143 afişări; 3 comentarii; tag-uri: , , ,

Urmariti mai jos Cabinetul din Umbra cu Sergiu Mocanu

Pentru Adrian pictura este o stare pe care el o trăieşte aidoma filosofilor aflaţi mereu în căutarea adevărului
Publicat la 24 septembrie 2008; 3,045 afişări; 11 comentarii; tag-uri:

      

Noi, colegii domnului Sergiu Mocanu, i-am cerut acordul

să plasăm pe blog un material despre fiul său Adrian, pe care il

cunoaştem de ceva timp. Ceea ce i s-a întâmplat lui Adrian în

ultimele patru zile nu poate fi numit altfel decât AGRESIUNE

CRIMINALĂ POLIŢIENEASCĂ.

ADRIAN, SUNTEM CU TINE!!!

Vizualizaţi mai jos o culegere de picturi ale lui Adrian

M E M O R I U
Publicat la 22 septembrie 2008; 963 afişări; 12 comentarii;

Sâmbătă, 20 septembrie 2008 la ora 12:00, fiul meu mai mic, Mocanu Adrian, 21 de ani, student, domiciliat împreună cu părinţii pe strada Florilor 6/2 ap. 114, a fost condus de acasă la Comisariatul de poliţie Râşcani al municipiului Chişinău. La acea oră, eu deja eram de mai bine de două ore în căutarea fiului mai mare, Mocanu Roman, 25 de ani, întreprinzător privat, care părăsise domiciliul său situat pe strada Titu Maiorescu 13 ap. 55, la ora zece, cu destinaţia unui cabinet stomatologic unde n-a mai ajuns. Toate încercările mele de a intra în contact cu el au fost zădarnice în decurs de aproape 6 ore, timp în care eu am încercat să aflu de la ofiţerii Comisariatului Râşcani dacă nu cumva Roman a fost reţinut, la fel, ca şi fiul mai mic.

IURIE ROŞCA, PRAGUL ELECTORAL, GHEŞEFTUL ŞI NEVROZA
Publicat la 21 septembrie 2008; 1,264 afişări; 15 comentarii; tag-uri: , , , ,

Cel mai discutat subiect, de după lâncezeala estivală şi până în martie viitor, va fi - „Un prag de „numai” sau „tocmai” de şase la sută”.

Din acest moment şi până la alegerile parlamentare, una dintre cele mai plătite munci la Chişinău va fi cea a directorilor de profeţii, a analiştilor polietnici, a ghicitoarelor monoetnice, a porăitoarelor electorale şi a trepăduşilor ziaristici, care şi-au tras câte un „job” tare „cool” din a-şi freca pixul, o dată la patru ani, de pragul electoral al partidelor politice.

Punct şi de la capăt cu Sergiu Mocanu
Publicat la 8 septembrie 2008; 921 afişări; 2 comentarii; tag-uri: , ,

Stimaţi vizitatori,

Vă invit să ascultaţi înregistrarea emisiunii “Punct şi de la capăt” din 07 09 2008, de pe postului de radio Europa Liberă, la care am participat pentru a dezbate subiectul “Dubla cetăţenie”.